Blachodachówka, czy blachówka ceramiczna – co wybrać?
Dachówki ceramiczne charakteryzują się ogromną trwałością, opierają się niekorzystnym warunkom atmosferycznym i silnym wiatrom. Przez wiele lat zachowują nienaganny wygląd oraz zapewniają dobre tłumienie dźwięków. Dachówki ceramiczne wolno się nagrzewają, a dach stopniowo oddaje ciepło. Na rynku dostępne są dachówki z różnym wykończeniem powierzchni – wybierać można spośród dachówek glazurowanych, naturalnych i angobowanych. Dodatkowa powłoka zwiększa odporność pokrycia dachowego na zabrudzenia i porastanie mchem.
Blachodachówka to obecnie najpopularniejsze pokrycia dachowe w Nowym Tomyślu i nie tylko, co wynika z połączenia atrakcyjnej ceny z wysoką trwałością i dobrą estetyką. Blachodachówka powstaje z profilowanej blachy w formie modułów lub arkuszy, co przekłada się na łatwy i niezbyt czasochłonny montaż. Dzięki niewielkiej wadze blachodachówki wybierane są również przy modernizacji starych domów, ponieważ nie obciążają zbytnio konstrukcji.
Porównanie dachówki ceramicznej i blachodachówki
Podstawowa różnica pomiędzy dachówką ceramiczną a blachodachówką tkwi w żywotności obydwu materiałów. Producenci blachodachówki udzielają gwarancji na około 25 lat, co jednak zależy od jakości blachy i jej grubości oraz zastosowanych powłok ochronnych. Takie pokrycie posłużyć może nawet dwa razy dłużej niż jest to deklarowane. W przypadku dachówek ceramicznych gwarancja producenta wynosi aż 50 lat. Trwałość pokrycia z dachówki szacuje się nawet na 100 lat.
Kolejna kluczową kwestią jest ciężar pokrycia. W przypadku blachodachówki waga wynosi około 6 kg na metr kwadratowy, co pozwala na zastosowanie tego materiału nawet przy skomplikowanych kształtach więźby lub przy remoncie starego domu. Tymczasem dachówka ceramiczna waży nawet 10 razy więcej, a więc kluczowe jest odpowiednie przygotowanie całej konstrukcji na większe obciążenia.