Kiedy montuje się obróbki blacharskie dachu?
Wiele osób często nawet nie zauważa obróbek blacharskich na tarasie, oknach czy też dachu. Nic dziwnego, nie są wykonywane dla walorów estetycznych, lecz aby chronić konstrukcję budynku przed negatywnymi wpływami związanymi z czynnikami atmosferycznymi. W jaki sposób zadbać o obecność tych niezbędnych elementów? I czy warto do tego zatrudniać specjalistów? Zapraszamy do przeczytania artykułu, gdzie dzielimy się informacjami na ten temat.
Czym są obróbki blacharskie?
Obróbki blacharskie są elementami z blachy, które mają za zadanie zabezpieczać budynek przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych, czyli na przykład topniejącego śniegu lub deszczu powodującego wilgoć. Są niezbędne we wszystkich miejscach, gdzie może zbierać się woda i najczęściej wykonywane są z blach stalowych, miedzianych lub cynkowo-tytanowych.
Jak wykonuje się obróbkę blacharską dachu?
Obróbki blacharskie zaczynamy od pierwszej części, czyli obróbki okapu tzn. dolnej krawędzi połaci dachowej, wzdłuż której są umiejscowione rynny. W tym miejscu obróbki blacharskie są niezbędne, aby woda z deszczu skierowana była do rynny, a deska okapowa była chroniona przed wpływem wody. Do obróbki okapu zazwyczaj używa się pasów podrynnowych oraz nadrynnowych, które mocuje się odpowiednio gwoździami dekarskimi i wkrętami farmerskimi. Następnie bardzo istotna jest obróbka kosza dachowego, by deszczowe opady mogły być odprowadzane poza okap, a następnie obrobienie blachą kosza dachowego.
Dlaczego ważna jest obróbka komina?
Z dużą starannością należy zająć się obróbką blacharską komina, ponieważ w wielu przypadkach w miejscu przejścia komina przez dach dochodzi do przecieków. W przypadku komina obróbka składa się z dwóch elementów- górnej części przykręconej do ścianek i dolnej łączonej z połacią.